Найдено 9 результатов
Перейти к расширенному поиску
- kay486
- Пн мар 25, 2013 19:29:10
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
Наконец нашёлся котейко который наконец запустил полиатрон А-201.
Это Dekatron42
:beer: :beer: :beer:
:beer: :beer:
:beer:
http://www.youtube.com/channel/UCO6OM4QT3HjXeLpF3FSlsMA
http://www.youtube.com/watch?v=R6D-j3PpoTY
http://www.youtube.com/watch?v=A41YBbGdeI0
http://www.youtube ...
- kay486
- Вт фев 19, 2013 23:35:57
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
Haha, yea i never knew that getters were stored in cans. I wasnt able to figure out that they are expired since i cant read russian much. I wonder what happens to them over time if they are stored that way. Do you think they would stop working?
- kay486
- Вт фев 19, 2013 23:19:36
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
Roha77: True, the price is really high, but it has that *best offer* option. I dont think that the seller expects it to sell for the full price. Again, i just wanted to show it here, since i was amazed that things like this are still out there. I would imagine that the factory equipment doesent ...
- kay486
- Вт фев 19, 2013 22:54:07
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
TESLight: yea, its really expensive and i doubt somebody is going to buy it. I just though that some people here would find it interesting.
- kay486
- Вт фев 19, 2013 22:20:14
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
This thing just showed up on ebay, i though people here might be interested (i have no connection to that auction or the seller, i just saw it there)
"TECHNOLOGY for IN-18 NIXIE TUBE PRODUCTION + MATERIALS+equipment"
http://www.ebay.com/itm/TECHNOLOGY-for-IN-18-NIXIE-TUBE-PRODUCTION-MATERIALS ...
- kay486
- Пт дек 28, 2012 03:10:07
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
SLvik Artlav: Thanks for the info! Does anybody have pictres of these ИВ-5 , ИВЛ1-18/1 ?
By the way, does any of you have some of those tubes (ИТС-1А , ИГВ1-8*5Л , ИВ-5 , ИВЛ1-18/1) for sale? I would be really interested in buying few.
Google translate:
SLvik Artlav: Спасибо за информацию! Кто ...
- kay486
- Ср дек 26, 2012 03:13:12
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
Я использовал Google Translate для этого:
Привет,
Сначала я должен извиниться, что не владеют русским языком.
Я трубчатый коллектор из Чехии. У меня есть много Nixie трубы, но недавно я был заинтересован в другие трубы дисплей тоже (например, VFD)
Таким образом, я хотел бы спросить вас, если у ...
- kay486
- Ср дек 26, 2012 02:35:22
- Форум: Умные мысли
- Тема: Часы на газоразрядных индикаторах
- Ответы: 48975
- Просмотры: 895057
Hello there,
first i have to apologize for not speak russian.
I am a tube collector from czech republic. I have many nixie tubes but recently i have been interested in other display tubes too (like VFD)
So id like to ask you if you have any information about these tubes ИТС-1А , ИГВ1-8*5Л , ИВ-5 ...